• پشتیبانی
  • 09194192929

با توجه به تعهدی که موسسه انتخاب بهتر به عنوان نماینده رسمی موسسه ویلیام گلسر بین المللی، در ایران و همچنین با توجه به رسالتی که در سطحی کلان‌تر نسبت به روانشناسی کنترل درونی که تئوری انتخاب یکی از زیر مجموعه‌های این مجموعه روانشناسی است، بر عهده دارد و در راستای اصل به روز بودن روانشناسان، مشاوران، کوچ‌ها، مدیران و معلمان و ضرورت همگام بودن با دانش روز، در این قسمت، علاوه بر ترجمه مقالات مجله بین المللی تئوری انتخاب و واقعیت درمانی، که به صورت فصلنامه منتشر می‌گردد، مقالات سایر موسسات بین‌المللی که رویکرد آنها مبتنی بر روانشناسی کنترل درونی است قرار داده می‌شود. 


از دیدگاه یک تازه وارد، چه آینده‌ای در انتظار تئوری انتخاب و واقعیت درمانی خواهد بود؟
2
شهریور
از دیدگاه یک تازه وارد، چه آینده‌ای در انتظار تئوری انتخاب و واقعیت درمانی خواهد بود؟
از دیگر مزایای استفاده از تئوری انتخاب/ واقعیت درمانی روی کودکان و نوجوانان اینست که این تئوری روی ایجاد یک مکان کنترل درونی و بعهده گرفتن مسئولیت، کاری که دانش آموزان می‌توانند برای بهتر شدن شرایط انجام دهند تاکید دارد- که این امر پیام مهمی برای جوانانی است که احساس می‌کنند بواسطه فقر، خشونت، بی توجهی و سایر بیماری‌های اجتماعی مورد ظلم قرار گرفته اند.
ایده‌ال گرایی روی کشتی به نام واقعیت
26
مرداد
ایده‌ال گرایی روی کشتی به نام واقعیت
در کسب و کار، نیروهای مبارز اغلب از طرزفکر ها و یا خلق و خوی شخصیتی متفاوتی برخوردار هستند که در چارچوب خود کسب و کار وجود دارند. حریفان در یک مبارزه تجاری ممکن است خود را با نامها و عناوین مختلفی بشناسند. افراد خارج از این مبارزه، نامهایی مانند "سنتگرایان" در مقابل "غیرسنتگریان" و یا "گروه صاحب قدرت" در مقابل "گروه خواهان قدرت" را برای آنها انتخاب میکنند. با اینحال من معتقدم بهترین اصطلاح برای این گروهها "واقعیت گرایان" و "ایده آل گرایان" میباشد.
تمرینی برای آموزش عادت ها
12
مرداد
تمرینی برای آموزش عادت ها
اگر روابط بدی داشته باشیم یا هیچ رابطه‌ای نداشته باشیم، نیازهایمان برآورده نشده و احساس ناراحتی خواهیم کرد. متاسفانه کسانی که ازهفت عادت مخرب استفاده می‌کنند، روابط خود را نابود می‌کنند (گلسر، ۱۹۹۹). جایگزین کردن عادت‌های مخرب با نگرش و زبانی که به شما در برقراری ارتباط با افراد کمک کند اصلی‌ترین کار برای بهبود روابط و ارضای موثر نیازهای ما است. به همین دلیل بررسی این عادت‌ها بخش مهمی از تئوری انتخاب برای آموزش و یادگیری است.
چشم انداز تئوری انتخاب
29
تير
چشم انداز تئوری انتخاب
به‌ نظر می‌رسد تئوری انتخاب در کشورها و مناطق مختلف به شیوه‌های متفاوتی معرفی شده است. با این حال مضمون مشترک بین آنها این است که فردی، این ایده‌ها را خوانده و یا راجع به آنها مطلبی شنیده سپس برای کسب اطلاعات بیشتر با دفتر مرکزی تماس گرفته و یا مستقیماً یکی از اساتید را برای سخنرانی دعوت کرده است.
فراتر از تئوری انتخاب: استفاده از زبان برای در دست گرفتن کنترل موثر زندگی
22
تير
فراتر از تئوری انتخاب: استفاده از زبان برای در دست گرفتن کنترل موثر زندگی
افراد هر روزه از زبان خود استفاده می‌کنند تا دیدگاه‌هایشان درباره زندگی را خلق کرده، به آن فکر و در نهایت آنرا بیان کنند. از زبان خود به همان شکلی که یاد گرفته‌اند استفاده می‌کنند؛ یعنی بدون آگاهی یا فکر درباره مشکلاتی که ممکن است برایشان ایجاد کند.
بخشش بعنوان یک رفتار کلی مؤثر
8
تير
بخشش بعنوان یک رفتار کلی مؤثر
تئوری انتخاب بر کنترل افراد روی رفتارشان تـأکید دارد واین توانمندی از مسئولیتی که هر فرد در برابر انتخاب‌هایش دارد، به وجود می‌آید. انتخاب‌های مثبتی که هر فردی انجام می‌دهد، خود را در رفتارهای موثر او نشان داده و این رفتارهای موثر، او را به سمت داشتن زندگی‌ای سالم و پربار هدایت می‌کند.
واقعیت درمانی بر سوگ
14
آبان
واقعیت درمانی بر سوگ
در ادامه مقاله قبل درباره سوگ تحت عنوان "سوگ و مداخله درمانی آن"، اینک به بررسی یک گزارش درمانی و نگاه واقعیت درمانی به آن می پردازیم.
سوگ و مداخله درمانی آن
12
آبان
سوگ و مداخله درمانی آن
فارغ از نژاد، جنسیت، ملیت و یا هر سرگذشتی، سوگ، تجربه ای همگانی است. هر چه عمر طولانی تری داشته باشیم، احتمال تجربه سوگ کسانی که دوستشان داریم افزایش می یابد. گرچه تجربه سوگ، تجربه ای همگانی و جهانی است، ولی این تجربه برای هر فردی به شیوه خاص خود انجام می پذیرد.
مقایسه ای بین روانشناسی کنترل درونی و بیرونی
28
مهر
مقایسه ای بین روانشناسی کنترل درونی و بیرونی
تقریبا 100 سال پیش دکتر جان واتسون در یک اظهار نظر جالب توجه گفت: بچه ای را به من بدهید و من از آن یک دکتر، یک وکیل، یک دزد و یا یک گدا به وجود می آورم و در حدود 50 سال بعد دکتر اسکینر گزارش داد که بچه خودش را (در سنین بین 1 تا 2 سالگی) در یک "جعبه اسکینر" بزرگ کرد تا بهتر بتواند محیط اطراف او را کنترل کند.
گوش دادن به شیوه واقعیت درمانی
14
مهر
گوش دادن به شیوه واقعیت درمانی
تصاویر دنیای کیفی شامل افراد، مکان‌ها، ایده‌ها و چیزهایی هستند که نیازی از نیازهای بنیادین فرد را که از منظر تئوری انتخاب، عشق و تعلق خاطر، تفریح، قدرت و پیشرفت، بقا و آزادی است را براورده می کنند.
مقصر دانستن در مقابل مسئولیت پذیری
4
مهر
مقصر دانستن در مقابل مسئولیت پذیری
یکی از اصول اولیه که در مطالعه تئوری انتخاب و واقعیت درمانی آموزش داده می شود، اصل مسئولیت پذیری است. پس تنها شخصی که فرد روی اقدامات او کنترل دارد، خودش است. بنابراین اگر زندگی به شکل دلخواهی که دوست داشتیم نیست، اولین شخصی که مسئولیت تغییر این شرایط را بر عهده دارد، خود فرد خواهد بود.